یکی از شکارهای کارگردان های مسابقات فوتبال استرس و اضطراب و نگرانی های هوادارانیست که تیم هاشون در حال باخت هستن.  وقتی که تیم محبوب شما یه گل عقبه، حتی اگه خیلی هم خوش بین به پیروزی تیمتون نباشید، باز در عمق وجودتون می دونید که یکی هست که اگر بخواد تیم شما یه گل که هیچ، چند تا گل میزنه و بازی باخته رو می بره. عین اتفاقی که بارها و بارها در فوتبال افتاده و خیلی از هوادار ها تجربه اش کردن.

یکیش که قطعا همه ما ایرانی ها با پوست و گوشتمون حسش کردیم و هیچ وقت هم از خاطرمون نمیره، بازی ایران و استرالیای آذر 76ه. وقتی که ایران دو هیچ عقب بود و همه ایرانی ها با اینکه شاید خیلی هم امیدوار نبودن، ولی همه شون یک دل و یک صدا از خدا خواستن که خود خدا کمکشون کنه، و کمک تیمشون بکنه که تیم ملی بره جام جهانی، ممکنه بعضی هامون فقط تو دلمون این دعا رو کرده باشیم ولی برای خدا فرقی نمی کنه. مهم اینه که اون چیزی رو که دوستش داری، از ته دل از خدا بخوای، چه توی دلت بگی، چه به زبونت جاری کنی، چه دست هات رو بلند کنی و چه بقیه رو هم با خودت همراه کنی.

جالبه که بدونیم این قضیه فقط مال ما ایرانی ها، یا فقط مختص ما شیعیان و مسلمون ها هم نیست. حتی اون هایی که خیلی هم کاری به خدا و دین و این مسائل ندارند، وقتی در چنین جاهایی دستشون از همه جا کوتاه میشه، ته ته دلشون می دونن که یکی هست که قدرت این رو داره که همه چیز رو درست کنه، ورق رو برگردونه و بشه اون چیزی که ما می خوایم.

توی جام جهانی گذشته یعنی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی که همه قطعا صدای ووزلاهاشون رو به خاطر داریم، یه خبری رو همه خبرگزاری های انگلیسی زبان مثل USA Today، گاردین، بی بی سی و حتی خبرگزاری ورزشی sport24 منتشر کردن درباره دعاهایی که یک کشیش انگلیسی، از کلیسای مرکزی انگلوساکسون های دنیا که گفته می شد قرار هست اسقف اعظم کانتربری هم بشه، نوشته بود و قرار بود توی اون جام جهانی خونده بشه. یکی از این دعاها که کشیش نیک بِینز  (Nick Baines) نوشته بود درباره پیروزی انگلیس در دیدار آخرش در مرحله گروهی بود. انگلیسی ها که دو بازی اولشون با آمریکا و الجزیره رو مساوی کرده بودند و امید خیلی کمی به صعود داشتن همه شون از ته دل می خواستن که تیمشون خودش رو ترمیم بکنه و بازی سوم با اسلوونی رو ببره و اونها صعود بکنن. دعای این کشیش این بود:

God, who played the cosmos into being, please help England rediscover their legs, their eyes and their hunger: that they might run more clearly, pass more nearly and enjoy the game more dearly. Amen.

ای خدا که جهان هستی به دست تو رقم خورده، به تیم انگلیس کمک کن بتونن قدرت پاهاشون و چشم هاشون رو احیا کنن و عطش پیروزی دوباره در اونها به وجود بیاد؛ که این می تونه کمک بکنه اونها خیلی بهتر بازی بکنن و از این مرحله بالا بریم و از صمیم قلب از این بازی لذت ببریم. آمین

جالبه که انگلیس هم اون بازی رو یک بر صفر برد و صعود کرد.  [laugh]  (*)

این ها رو برای این گفتیم که بدونیم ما واقعا وقتی دوست داریم که یه اتفاق خوب و زیبا برامون بیفته و شاید خیلی هم کاری از دستمون بر نیاد، همیشه یک کار هست که واقعا از دست ما بر می آد و اون هم دعاست. چیزی که وجدانی همه ما هست و باید انجامش بدیم. اگه تنبلی بکنیم و نخوایم اون رو طلب بکنیم، خب دیگه نباید هم ناراحت بشیم.

گــر گـــدا کاهـل بـود                          تقصیر صاحب خانه چیست؟

حالا فوتبال و برد و باخت هاش که مسائل شاید پیش پا افتاده ای باشند، به کنار. اما واقعا مسائلی در این دنیا هست که همه ما اون ها رو از بردن همه بازی های فوتبال و همه این ها بالاتر و زیباتر و مورد نیاز تر می دونیم. این که روزی بیاد که دیگه توی این دنیا به کسی ظلمی نشه، خونی ریخته نشه، فقر و بیماری ای نباشه، ثروت و سلامتی و مهربانی برای همه دنیا باشه.

این ها رویا نیست. این ها چیزی هست که ته دل همه ما هست و می دونیم که اگه خدا بخواد می تونه ورق رو برگردونه و این دنیای ما به اون دنیا تبدیل بشه. فقط باید از خدا بخوایم که این اتفاق زودتر و زودتر بیفته. امام زمان هم خودشون گفتن که کلید رسیدن به اون اتفاق قشنگ دعاست. ما باید بخوایم. امام زمان فرمودند برای فرج بسیار دعا کنید که این گشایش کار شما هم خواهد بود. بیایم اگه تا الان این اتفاق زیبا رو فقط دوست داشتیم، از این نیمه شعبان به بعد بخوایم از خدا که اون رو به ما بده. و خدا خودش در قرآن گفته : ادعونی استجب لکم. از من بخواهید تا شما را اجابت کنم. پس قطعا خدا این دعاها رو مستجاب می کنه. بیایم همین الان این کار رو شروع کنیم و نگذاریم برای شنبه ای که قراره بیاد.

اللهم عجل لولیک الفرج

* ماجرای دعای کشیش برای تیم انگلیس در جام جهانی 2010 رو می تونید از اینجا و اینجا بیشتر بخوانید.

(دوستان عزیز، متناسب با محتوا و موضوع این یادداشت، عمدا لحن گفتاری و غیر رسمی انتخاب شده است. اینقدر به ویرایش این کار ایراد نگیرید!)